Dana 19. ožujka 2025. godine u 08:21 sati na pruzi oznake M502-2, na relaciji Velika Gorica-Sisak-Novska, u kolodvoru Lekenik, km 390+450 izbjegnut je sudar teretnog vlaka broj 61015 i putničkog vlaka broj 5104. Teretni vlak broj 61015 (HŽ Cargo) prošao je kolodvor Turopolje u 08:11 sati. Vlak je imao postavljen ulaz u kolodvor Lekenik, gdje je trebao stati radi križanja s putničkim vlakom broj 5104 koji je dolazio iz suprotnog smjera iz kolodvora Greda. Vlak se trebao zaustaviti ispred izlaznog signala C-3 koji je pokazivao „STOJ“. Strojovođa je zaveo kočenje, ali brzina vlaka se nije dovoljno smanjivala da bi vlak stao pred izlaznim signalom C-3. Dok je prolazio pored prometnika vlakova, koji je stajao na peronu, doviknuo mu je da ne može zaustaviti vlak. Prometnik nakon toga kontaktira CDU i traži isključenje napona u KM na dionici otvorene pruge između kolodvora Lekenik – i kolodvora Greda. Teretni vlak 61015 zaustavio se u km 389+780, a putnički u km 388+450. Zaustavili su se čelom jedan od drugoga na udaljenosti od 1330 m.
U incidentu nije bilo ozlijeđenih osoba, niti materijalne štete na željezničkim vozilima i željezničkoj infrastrukturi.
Uzročni čimbenik incidenta:
- odstupanje od standardnih operativnih postupaka pri rukovanju sustavom automatskih zračnih kočnica, odnosno prethodno pokretanju vlaka izostala je propisana proba kočenja (priključna „C“ proba kočenja), a nakon polaska nije provjeren učinak automatskih kočnica.
Čimbenik koji doprinosi:
- nije utvrđen
Sistemski čimbenici:
- tijekom primopredaje vlaka u kolodvoru Velika Gorica došlo je do neusklađenosti propisanih protokola uslijed čega je izostala razmjena i supotpisivanje Izvješća o primopredaji vlaka SE-4,
- nije osiguran drugi stručno osposobljeni izvršni radnik (osim strojovođe) kako bi proba kočenja bila obavljena na propisani način,
- ne prepoznavanje opasnosti/hazarda „nepravilno obavljanje ili ne provođenja propisane probe kočenja“ u registru rizika željezničkog prijevoznika.
Agencija za istraživanje nesreća u zračnom, pomorskom i željezničkom prometu, temeljem provedenog istraživanja ovog incidenta, u cilju povećanja sigurnosti željezničkog sustava upućuje Agenciji za sigurnost željezničkog prometa sljedeće sigurnosne preporuke:
✓ AIN/06-SR-5/2026
Željeznički prijevoznik HŽ CARGO, trebao bi prilikom poučavanja i praktičnog osposobljavanja strojovođa posvetiti veću pozornost na adekvatnu uporabu automatskih zračnih kočnica, odnosno postupke kočenja, osiguranja od samopokretanja vlakova, izvođenja proba kočenja te važnost vođenja propisane evidencije, njezine razmjene i supotpisivanje s prometnicima vlakova prilikom primopredaje vlakova.
✓ AIN/06-SR-6/2026
Željeznički prijevoznik HŽ CARGO prilikom obavljanja proba kočenja trebao bi uz strojovođu osigurati i drugog stručno osposobljenog radnika, kako bi se proba kočenja obavila na odgovarajući/propisani način.
✓ AIN/06-SR-7/2026
Željeznički prijevoznik HŽ CARGO trebao bi procijeniti rizike koje stvara opasnost/hazard „nepravilno obavljanje ili ne provođenja propisane probe kočenja“ te poduzeti učinkovite mjere za kontrolu opasnosti.
✓ AIN/06-SR-8/2026
Upravitelj infrastrukture HŽ Infrastruktura d.o.o. bi prilikom poučavanja prometnika vlakova trebao naglasiti važnost vođenja propisane evidencije, njezine razmjene i supotpisivanja sa strojovođama prilikom primopredaje vlakova.

